Amerikai trombitafolyondár (Campsis radicans)
Észak-Amerikából származik. Érdekes, igénytelen, mondhatni vagány növény. Képes felkúszni 8-10 méter magasra. Nálam a fenyőre kapaszkodott és a fa csúcsa környékén hozza téglavörös virágait. Ez a vagányság kicsi megosztja a kertészek világát. Van, aki lehetőséget lát benne, és pergolára, korlátra futtatja, vagy egy kevésbé mutatós épület falát takarja el vele. A trombitafolyondár ugyanis jól meg tud kapaszkodni akár egy ház falán is. Arra azonban ügyelni kell, hogy erős szélben a növény lombja vitorlaként viselkedhet, és mivel a növény erősen kapaszkodik, könnyen megsérülhet a tartószerkezet, leszakadhat a vakolat. Ezért jobb, ha nem közvetlenül a falra futtatjuk, hanem a fal elé 5-10 cm távolságra rögzített rácsozatra.
Ha több hajtását összefonjuk, akár mutatós fácskát is nevelhettünk belőle.
Ami miatt sokan idegenkednek ettől a növénytől, hogy ahol jól érzi magát ott bőségesen képez sarjakat. Én ezt nem érzem olyan súlyos problémának, mivel a sarjakat könnyű eltávolítani. A sarjakat megfelelő helyre ültetve szaporíthatjuk is. Mivel magot érlel, akár magvetéssel is szaporítható, de a magról kel növények csak több év után hozzák meg első virágaikat. Ez akkor lehet jó opció, ha egy új fajta, változat kikísérletezésével szeretnénk foglalkozni. Szóba jöhet még a dugványozás is, de egy kiskert szaporítóanyag-igényét bőségesen kielégítik a képződő sarjak, amik még a vegetációs időszakban átültetve is jól erednek.
Talajban nem válogat, de a telepítésnél vegyük figyelembe, hogy fényigényes.
A növényvédelem viszonylag egyszerű. A levéltetvek okoznak néha bosszúságot, de ez a probléma általában egyszeri permetezéssel orvosolható.
A növény minden része mérgező!